uREG - PIERWSZY na rynku sterownik graficznie programowalny z debuggerem on-line.
uREG to uniwersalny system zabezpieczeń, pomiarów, sterowania, komunikacji, rejestracji i współpracy z automatykami stacyjnymi przeznaczony dla stacji elektroenergetycznych średniego i wysokiego napięcia.
System uREG powstał na gruncie wieloletnich doświadczeń pozyskanych przez konstruktorów podczas opracowywania, produkcji i eksploatacji wcześniejszych urządzeń.
Obszary zastosowań urządzeń systemu uREG:
- energetyka zawodowa,
- elektrownie i elektrociepłownie,
- elektrownie wiatrowe i wodne, biogazownie, kogeneracje, fotowoltaika etc.
- przemysł.
Modułowa, elastyczna konstrukcja sprzętowa urządzenia zapewnia maksymalne dopasowanie do projektu konkretnej aplikacji w energetyce oraz przemyśle i gwarantuje optymalizację nakładów inwestycyjnych (przez wysoką funkcjonalność już w najprostszej konfiguracji).
Trzy wersje paneli operatorskich (w tym dwa z kolorowym wyświetlaczem wysokiej rozdzielczości) oraz szeroki wachlarz modułów wejść/wyjść i opcji montażowych obudowy umożliwiają dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta.
Obsługa wielu protokołów transmisyjnych (w tym DNP3 i IEC-60870) zapewnia komunikację zgodną z obecnymi standardami. uREG przygotowany jest do współpracy z systemem nadrzędnym lub lokalnie w protokole PTP IEEE1588 dla precyzyjnego synchronizowania czasu urządzeń.
Unifikacja sprzętu pozwala na dedykowanie zespołu uREG do danego pola przede wszystkim poprzez oprogramowanie (APLIKACJĘ), a tylko w minimalnym stopniu poprzez sprzęt.
REALIZOWANE FUNKCJE I CECHY URZĄDZENIA:
(w zależności od APLIKACJI)
a) pojedynczy system szyn zbiorczych:
- odłączniki w konfiguracjach klasycznych,
- odłączniki trójpołożeniowe w tym odłączniko-uziemnik,
- rozdzielnica z wysuwnym segmentem wyłącznikowym,
b) podwójny system szyn zbiorczych:
- dwa układy odłączników,
- odłączniko-uziemnik i odłącznik.
- Sumowanie prądów wyłączanych przez wyłącznik w czterech nastawialnych zakresach.
- Blokada przeciw tzw. „pompowaniu”, tj. wielokrotnemu zamykaniu wyłącznika na zwarcie.
- Przekaźniki mocy (typu SR6) OW i ZW (w liczbie zależnej od konfiguracji modułów), dedykowane do współpracy z cewkami wyłącznika mogą awaryjnie przerwać swoimi stykami obwód typowej cewki OW (ZW) o rezystancji 185 omów bez ryzyka zniszczenia. Liczba takich awaryjnych operacji – do 300 .
- Przekaźniki zwierne i przełączne (w liczbie zależnej od konfiguracji modułów) pozwalające na realizację dodatkowych funkcji.
- Swobodna alokacja wejść cyfrowych (fizycznych zacisków i wejść komputerowych) i wyjść przekaźnikowych do wybranych funkcji aplikacji.
- Wejścia cyfrowe uni- i bipolarne (w liczbie zależnej od konfiguracji modułów), w tym wejścia o programowalnym nastawą progu czułości >20/>50 VDC oraz wejścia bipolarne o przestrajalnej programowo rezystancji wejścia 220/24 VDC. Wszystkie wejścia i wyjścia logiczne są programowalne niezależnie od tego, czy są opisane na schematach połączeń zewnętrznych jako dedykowane do realizacji konkretnej funkcji, czy nie.
- Sygnalizacja optyczna za pomocą wyświetlaczy LCD (kolorowego QVGA lub alfanumerycznego 2x16 znaków), programowalnych diod świecących LED (jedno lub dwukolorowych, w zależności od rodzaju panelu operatorskiego), dwóch diod do wizualizacji stanu wyłącznika (konfiguracje bez wyświetlacza graficznego), diody do sygnalizacji prawidłowej pracy urządzenia, diody do sygnalizacji awaryjnego wyłączenia, diody do sygnalizacji UP oraz diody do sygnalizacji aktywności sprzęgów komunikacyjnych i diody Blokady Tele-Sterowania (BTS).
- Współpraca z telemechaniką klasyczną w zakresie odbierania sygnałów przy wykorzystaniu wejść/wyjść zaciskowych.
- Obsługa rozdzielnic w technologii SF6 oraz rozdzielnic zamkniętych (obsługa klap bezpieczeństwa).
- Pomiary wartości skutecznych 12-tu przebiegów analogowych napięd i prądów (true RMS), współczynnika mocy tgfi oraz wielkości pochodnych: częstotliwości, mocy czynnych, biernych i wybranych energii łącznie z podziałem na strefy czasowe oraz admitancji, konduktancji i susceptancji gałęzi doziemieniowej (przy spełnieniu warunku U0>U0n) na podstawie obliczonych wartości skutecznych.
- Rejestrator zdarzeń, który może pamiętać 256 lub 1024 raporty (z trwałym podtrzymaniem), znacznik czasowy, mikrosekundowe rozszerzenie znacznika czasu, kod zdarzenia jako indeks DNP3, pełna swoboda definiowania zdarzeń raportujących.
• Napięcie U12 • Prąd I1
• Napięcie U23 • Prąd I2
• Napięcie U31 • Prąd I3
• Napięcie U0 • Prąd I0
• Wejście AUXI0 (VT) • Prąd Ig
i 96 wartości cyfrowych (stany funktorów).
- Synchronizacja czasu wg IEEE 1588 PTP z precyzją 1us, z funkcją synchronizacji autonomicznej (w przypadku braku systemu nadrzędnego).
- Współpraca z systemem nadrzędnym za pomocą:
- dwóch niezależnych łączy komunikacyjnych RS-485 - do wyboru w jednym z sześciu protokołów transmisyjnych:
uCZIPstd,
uCZIPnet,
DNP-3.0,
IEC-60870-5-101,
IEC-60870-5-103,
PPM2 (CAN-BUS/RS-485),
CZIPstd (zgodność wstecz).
Możliwość zastosowania światłowodów (FO) - opcja zamówieniowa;
- łącza Ethernet 10/100 Mb – do wyboru w protokołach TCP / UDP (z tunelowaniem protokołów CZIPstd, uCZIPstd i DNP-3.0) oraz IEC-60870-5-104. - Współpraca z komputerem lokalnym za pomocą niezależnych sprzęgów komunikacyjnych: RS232 i USB (w protokołach uCZIPstd i uCZIPnet).
- Samokontrola pracy poszczególnych elementów zespołu; wszystkie użyte komponenty półprzewodnikowe wykonane w niezawodnej logice statycznej (także pamięci) do zastosowań przemysłowych.
- Wymiana oprogramowania (upgrade oprogramowania) – wszystkie składniki oprogramowania (zarówno firmware jak i APLIKACJA dla danego pola) podlegają reprogramowaniu poprzez łącza USB, RS-232 i RS-485.
- Dostęp do zmiany nastaw z klawiatury panelu operatorskiego jest zabezpieczony dwustopniowym kodem użytkownika złożonym z odpowiedniej sekwencji naciśnięć dwóch klawiszy. Zmiana nastaw z komputera nie jest zabezpieczona kodem. Producent zaleca obsługę za pomocą komputera, z uwagi na jej prostotę.
- Uniwersalne zasilanie ze źródła DC lub AC w szerokim przedziale napięć z możliwością pracy w trybie gorącej rezerwy (dwa zasilacze); szybkie osiąganie stanu gotowości działania po podaniu napięcia pomocniczego – typ. 3.5 sekundy.
Dane techniczne sterownika